Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Görevleri Nelerdir

Arama motoru nedir sorusunu cevaplayacak olursak, internet üzerinde aramak istediğiniz konuyu bir iki kelime ile belirterek istediğiniz konu hakkında binlerce internet sitesine ulaşma imkanı diyebiliriz. İnternet sitesi sahipleri sizlere doğru yanıtlar verebilmek için, internet sitelerinin alt tabanlarına konuları doğru kelimelerle anlatarak size faydalı bilgiler vermeye çalışmaktadırlar. İnternet üzerinden aradığımız kelimeyi arama motorlarının nasıl bulduğu ise çok önemli bir konu. İnternet sitesi sahipleri sitelerin alt tabanları için yaptıkları Seo çalışmaları ile veri girişleri yapmaktadır. İnternette aramak istediğiniz kelimeleri girdiğiniz anda arama motorlarının robotları sizin için binlerce sitenin içeriğine girip size doğru bilgileri sunmaktadır. Bilgi sunmakla kalmayıp, çeşitli türevler halinde aramak istediğiniz kelimeye yakın konuları da arama imkanı sunmaktadır.

Arama Motoru Özellikleri

 

Dünya üzerinde 30’u geçkin arama motoru vardır. Bunların ilki olarak bilinen Altavista arama motorudur. 1995 yılından itibaren aktif olarak internet kullanıcılarına hizmet vermektedir.  Dünyada arama motoru piyasasının lideri google’dır.  Arama motorları arasında 1 numaradır. 1998 yılında kurulan bu şirket günümüzde halen aktif olarak devam etmektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen arama motorudur. 2009 yılında ABD borsasında 163 milyar Amerikan doları ile en büyük 5. Şirket olmuştur. Google aradığınız kelime hakkında size sadece konular sunmakla kalmaz. İnternet kullanıcıları aradıkları görselleri de Google’ın görseller bölümünden kolaylıkla bulmaktadır.  Bulduğunuz görselleri istediğiniz ölçeklerde de çeşitlendirmiştir. Bir başka sunduğu Google maps sayesinde görmek istediğiniz fakat bir türlü fırsat bulup da gidemediğiniz yerleri size sokak sokak görme imkanı sunmaktadır. Ayrıca Google maps size telefonunuzda bir navigasyon özelliği de sunacaktır. Google’dan sonra gelen en büyük arama motoru ise Yahoo! Search dır. Arama motoru piyasasında 2. Sırayı almaktadır.  1995 yılında kurulan bu şirket halen aktif olarak devam etmektedir. Listenin 3. Sırasında ise Bing gelmektedir.  1999 yılında msn search olarak kurulan arama motoru sonradan ismi değiştirerek Bing adını almıştır.

Arama Motorlarında Nelere Dikkat Edilmeli

İnternet kullanıcıları arama motorlarını tercih ederken bazı önemli noktalar vardır. İstediğim konuyla alakalı ilgili bana ne kadar bilgi veriyor. Arama motorlarına giriş yapıldığı zaman önümüze çıkan gereksiz reklamlar her zaman internet kullanıcılarının hiçbir zaman hoşlarına gitmemiştir. Doğru kelimelerle doğru konuları bulmak, aradığım görseli kolayca bulmak gibi birçok özellik insanları arama motorlarını tercih ederken dikkat ettiği hususlar arasındadır. Arama motorları arasında bir sıralama yapacak olursak Google her zaman ki gibi başı çekecektir. Ardında Yahoo! Search ve Bing arama motorları gelmektedir. İstediğimiz bilgiye kolayca ulaşmak insanların her zaman daha çok tercih etmelerine sebep olmuştur. Hatta aradığı kelime yanında insanlara faydalı olacak yakın konular hakkında da bilgi alabilme imkanı sunması bütün internet kullanıcılar için tercih sebebidir.

 

Sizin Yorumlarınız Bizi Mutlu Ediyor

Yorum Bırakın

Seçilenler () Karşılaştır