Fiziksel Bağlantı Olmadan Bilgi Işınlandı !

Çinli ile Kanadalı bilim adamlarının yaptığı projede,fiber optik bir ağ üzerinden başka bir yere,herhangi fiziksel bağlantı olmadan herhangi bir cismin üzerinden yükleme yapmadan bilgi ışınladı.

Yapılan araştırmanın sonuçları Sonuçları Nature Photonics dergisinde yayınlandı.İki farklı şehirde, iki farklı ekip tarafından fiber optik ağ ile kilometrelerce uzaklığa bilgi ışınlandırıldı.

Tam Olarak 8 KM Uzaklık

Uzay Yolu filminde ilk olarak sunulan bu teknoloji gerçeğe farkı bir teknikle uyarlandı.Araştırmalar için yapılan düzeneklerin,gelecek yıllarda kuantum bilgisayarların yapı taşları olarak kabul edilecek.Kanadalı olan bilim adamı Wolfgang Tittel ve iş arkadaşlarının yaptıkları araştırmada,fotonun kuantum hali,Calgary kentinde 8,2 kilometre kadar uzaklığa ışınlandı.

 

Başka bir araştırmada da Çin Teknoloji ve bilim üniversitesinden olan Çiang Cang ile Cian-Vey Pan,Hıfey şehrinde tam olarak 30 KM fiber ağ üzerinden ışınlamak için çok farklı bir düzenek geliştirdi.Çok uzak olan mesafelerin arasında ışınlanmanın,kuantum kriptografinin bize sunduğu büyük ölçüde güvenli iletişim için çok önemli adımlar.

Webriyota ailesi olarak bu yeniliklerin devamını bekliyoruz ve global dünyada gelişen bu teknolojilerin bizim ülkemizde’de araştırılmasını diliyoruz.Emin olabilirsiniz bizim ülkemizde imkansızlıklar yüzünden parlayamayan çok insan var.En yakın zamanda biz de bu teknoloji akımlarına ülke zeki beyinler yetiştirmeyi bekliyoruz.

Merhaba ben Numan uzun zamandır bilişim teknolojileri ile uğraşıyorum.Zevk ile haber okumayı ve yazmayı seviyorum özellikle teknoloji tarzı haberler.

Sizin Yorumlarınız Bizi Mutlu Ediyor

Yorum Bırakın

Seçilenler () Karşılaştır