Uber sürücüsüz Otomobilini Yola Çıkardı

Günümüzde çok konuşulan fakat hala test aşamasından bir türlü çıkamayan sürücüsüz otomobiller sonunda Uber teknoloji şirketi tarafından yola çıkarıldı.

Sürücü ile yolcuyu akıllı telefon uygulaması yardımıyla birleştiren San Francisco‘da merkezi bulunan teknoloji şirketi Uber,Sürücüsüz otomobil kapsamında devrim niteliğinde bir ilke imza attı.

Uber tarafından geliştirilen sürücüsü olmayan otomobil teknolojisine sahip araçlar,ABD’de bulunan  Pittsburgh kenti içinde yola çıktı ve kullanıcılara yolculuk yapmasını sağladı.Özel lazer ve kamera sistemine sahip araçlar,şehrin belirlenmiş kısımlarında görev yapmakta.Günümüzde hala test aşamalarında olan sürücüsüz araçlar Uber teknoloji tarafından kullanılmakta olup sadece kendi özel müşterilerine bu hizmeti veriyor.Eğer’ki başarılı olunursa Pittsburgh’taki diğer şirket müşterileri’de bu teknolojiyi kullanacak.

1.4 milyon işlem Gücü

Uber ileri düzey teknoloji merkezi direktörü olan Raffi Krikorian‘un söylediklerine göre Ford Fusions markalı olan araçlarda 20 kamera,7 lazer bulunuyor.Bu cihazlar,arabada ön ve arka tamponda ve tavanda‘da bulunuyor.360 derece görüntü alabilen Uber’in sürücüsü olmayan aracı,1 saniyede 1.4 milyon parça görüntü topluyor.Topladığı görüntüleri,bagajında bulunan özel bilgisayara gönderiyor ve aracın kontrolü bu sayede sağlanıyor.Yapılan sürüşlerde her gün yeni bilgiler toplandığını ve bu bilgiler ile gelişmeler yaşandığını söyleyen  Krikorian,Tehlikeli sürücülere karşı bu teknolojiyi geliştiriyoruz. Arka koltuğa oturan yolcumuz, teknolojiyle kendini daha rahat hissedecek” cümlesini kullandı.

Merhaba ben Numan uzun zamandır bilişim teknolojileri ile uğraşıyorum.Zevk ile haber okumayı ve yazmayı seviyorum özellikle teknoloji tarzı haberler.

Sizin Yorumlarınız Bizi Mutlu Ediyor

Yorum Bırakın

Seçilenler () Karşılaştır