Yerli Arama Motoru Geliyor! Çalışmalara Başlandı

Yerli arama motoru geliyor.Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yerli arama motoru için çalışmalara başlandığını aktardı.

Ülkemizde henüz bir arama motoru yok.Şuana kadar bu tarz birçok girişimde bulunuldu fakat doğru bir algoritma olmadığı için ilerleyemedi.Bu tarz girişimler var denilse bile gerçek gelişmiş bir algoritmaya sahip değil.Eğer bu yeni yerli arama motoru gerekli planlama ve destek ile yapılırsa ülkemiz açısından önemli bir yere sahip olacaktır.Daha önceden yerli arama motorunun yapılması hakkında birçok haber ortaya çıkmış fakat belli bir ilerleme kaydedilmemişti.

Ahmet Arslan Açıkladı:Yerli Arama Motoru İçin Çalışmalara Başlandı

Bakan Ahmet Arslan bir televizyon kanalına katıldı.Programda şunları söyledi.

“Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

dedi.Şuan için dünyada en çok kullanılan arama motoru Google.Daha sonra Yandex,Bing ve Yahoo takip ediyor.Bakan yerli arama motorunda dünya ile entegrasyondan ödün verilmeyeceğini ve Türkçe içerikleri iyi bir şekilde destekleyeceklerini söyledi.Bizde yeni arama motorunun hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Teknolojiye büyük ilgi duyan SEO ve HTML bilgisi bulunan ayrıca birçok projesi olan webmaster.

3 Yorumlar
 1. Yanıtla
  ahmet 27 Aralık 2016 at 02:54

  yerli arama motoru geç bile kaldı ama google ve yandex le rekabet edebilirmi, merakla bekliyoruz

 2. Yanıtla
  mehmet 27 Aralık 2016 at 16:53

  devlet teşviğinin olmasının yanında bu alanda liyakat sahibi insanların çalışması gereken ve büyük bir ciddiyetle hareket edilmesi gereken bir proje microsoft dahi istediği sonucu alamazken bu alanda tekel olan google ile mücadele etmesi zor ama imkansız değil

 3. Yanıtla
  teknoloji nedir 29 Aralık 2016 at 14:57

  bence çok geç kalınmış bir proje, bu saatten sonra ancak gerçekten istenirse yapılabilir ama sanki devlet ısmarlama bir arama motoru yapıyormuş gibi bir hava var. tübitak benzeri teknoloji kurumları bir araya gelirlerse belki bir ümit diyebilirim ama bu şekilde pek başarılı olunamaz gibime geliyor. bir de sadece bilgisayar mühendisi kullanarak yapılamaz bu proje. seo bilen, seonun inceliklerinde profesyonelleşmiş uzman kişiler de işin içine girerse belki.

Yorum Bırakın

Seçilenler () Karşılaştır